JANOSIKOWE DIERY.

Janosikowe Diery znajdują się na Słowacji koło miasteczka Terchova, są to piękne skalne okolice podobne budową do naszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, tylko że są wyższe. Okolica skąd się z Dolne Diery, Górne Diery, Mały Rosutec 1344 m n.p.m. i Duży Rosutec 1210 m n.p.m., oraz Miedzianowa Polana 1200 m n.p.m. Jest oczywiście jeszcze wiele ciekawych szczytów, które można w tym rejonie zwiedzić, ale my tym razem skupimy się na przepięknych Janosikowych Dierach, które jeszcze więcej uroku nabierają jesienną porą.

Parking 


Zaczynamy naszą przygodę za miasteczkiem Terchova w którym skręcamy w prawo pod sam pomnik Janosika z którym jest tutaj wiele legę i mijamy  go podążając drogą do Stefanova 625 m n.p.m.. Tam zostawiamy samochód na parkingu (2 euro) i kierujemy się do góry na żółtym szlakiem przez około 30 min, dochodząc do  Sedlo Vrchpodziar 715 m n.p.m. Tam skręcamy w lewo niebieskim szlakiem kierując się do pięknych Dolnych Dier i podążamy nimi przez około 30 min.Dolne Diery

Dolne Diery

Po pokonaniu tego odcinka dochodzimy do małej miejscowości Bieły Potok 575 m n.p.m., gdzie możemy się posilić. Tutaj kierujemy się zielonym szlakiem ( za mostkiem w prawo od szlako znaku) przechodząc obok domostw skręcamy na polną drogę, która biegnie do góry i dochodzimy do drewnianych chat.

Idąc dalej docieramy do Mlada Nora 781 m n.p.m. z skąd możemy podziwiać piękne widoki na małe skupisko domków wypoczynkowych Podrosutec, które leżą pod zboczem skalistych wzniesień.

Podrosutec
                                

Docierając do Podrosutec w tym miejscu musimy uważać ponieważ szlak kieruje się między domami i łatwo zgubić drogę. My musimy kierować się drogą, która biegnie w lewo z pierwszym domem, tą drogą idziemy coraz ostrzej do góry pomiędzy skałami i zaczynamy wchodzić na Mały Rozsutec 1344 m n.p.m. gdzie zaczyna się oporęczowanie z lin stalowych i klamer.  


Droga na Mały Rozsutec


Droga na Mały Rozsutec
Cały ten odcinek od Bialego Potoku na szczyt Mały Rozsutec powinien zająć nam około 2:30 godziny. Widoki podczas wspinaczki na szczyt wynagradzają nam trud który wkładamy podczas drogi. Samo wejście nie jest trudne, ułatwiają nam dobrze napięte liny stalowe i klamry. Na samym szczycie jest skrzyneczka stalowa w której znajduje się ”księga”, gdzie można się wpisać.


Mały Rozsutec

Ze szczytu schodzimy cały czas szlakiem zielonym, który łączy się przez chwilę z czerwonym i docieramy po 35 min. Do polany Miedzirosutskiej.
Polana Miedzirosutska


I  stamtąd kierujemy się niebieskim szlakiem przez Dolne Diery do Podziaru, czas około 1:3 godziny.


Dolne Diery


Dolne Diery

Dolne Diery
Dolne Diery
Z Podziary skręcamy w lewo na żółty szlak, który po około 40 min doprowadzi nas na parking, gdzie zostawiliśmy samochód. Tam nożna na koniec wycieczki która zajmie nam około 8 godzin posilić się w okolicznej knajpce.

Trudność trasy oceniam na 3+ w 6 stopniowej skali. Trzeba pamiętać że część Ważne jest to że Górnych Dierach które są trudniejsze trzeba uważać, ponieważ podesty i drabinki są stalowe i śliski.

Ilość energii zużytej podczas wycieczki wyliczyło mi na 4000 kcal, więc pamiętajmy o jedzeniu które trzeba zabrać ze sobą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz